AVM'lerde güvenlik planlaması ve yatırım eş zamanlı olmalı

5 Aralık 2017 Salı

Güvenlikte dünyanın önde gelen isimlerinden olan Securitas, alışveriş merkezlerinde güvenlik planlamasının yatırımla eş zamanlı gerçekleştirilmesi gerektiğini, böylece maliyet ve zamandan ciddi tasarruflar elde edileceğine dikkat çekiyor

AVM’ler kurulurken milyonlarca dolarlık kamera yatırımları yapılırken, elemanlı güvenlik genellikle işletme safhasında devreye girdiğine dikkat çeken Securitas Türkiye Güvenlik Süreçleri Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim: “Verimlilik için insan ve teknolojinin entegre çalışması gerekiyor. Hatta bazen kurulan kamera sistemleri AVM işletmeye açıldığı zaman yeterli gelmiyor ya da elemanlı güvenliği destekleyecek şekilde kurgulanmamış oluyor. Oysa yatırım safhasında teknoloji alt yapısı oluşturulduğunda güvenlik hizmetini veren firma da devreye girse, yapılan risk analizleri sonucu daha az kamerayla daha verimli bir proje ortaya çıkabilecek ve böylece teknoloji yatırımlarının maliyetleri düşecek. Bu nedenle AVM yatırımı başladığında sisteme dâhil olmamız ve yönlendirmemiz en doğru kurgu oluyor.” dedi.

 

Teknolojinin gelişmesi ile AVM’lerde görünür önlemlerin dışında,  görünmeyen ve arka planda çalışan sistemlerin kullanıldığına dikkat çeken Erim: “Asıl analiz ve müdahale kararı bu sistemler aracılığıyla alınıyor. Üzerinde özel yazılımlar bulunan kameralarla tarama yaparak şüpheli paketleri, bizim ‘aylak dolaşan adam’ olarak adlandığımız şüpheli şahıslar anında tespit ediliyor ve operatörlerimizin önüne getiriyor ve ihtiyaca göre o bölgeye güvenlik görevlisi yönlendiriliyor.  Biz Securitas olarak Türkiye’nin önde gelen AVM’lerini bu sistemlerle koruyoruz ve iyi sonuçlar alıyoruz. Bu konuda dünyaya örnek olacak uygulamalar yapıyoruz. Tabi AVM misafirlerine bu teknolojileri anlatmak çok mümkün olmuyor, o nedenle girişlerdeki X raylar halen kullanılıyor.  AVM’lerde uzaktan izleme hizmetleri kapsamında RVS teknolojisi ile hem riski minimize ediyor hem de orta vadede AVM işletmelerine büyük maliyetler getirmiyor” dedi.

Uzmanlar ve segment liderleriyle sektöre özel çözümler 

Securitas tüm güvenlik çözümleri bütünleşik yaklaşıyor. Buna AVM ve mağaza güvenliği de dâhil sektör bazında uzmanları ve segment liderleri bulunuyor. Bir proje başladıklarında önce risk analizi yaptıklarını belirten Hüseyin Erim: “Öncelikle muhtemel riskleri ve bunlara karşı alınması gereken önemleri belirliyoruz. Entegre Güvenlik Çözümleri olarak adlandırdığımız modelimiz ile daha güçlü ve daha uzun süreli iş birlikteliklerini sağlıyor. Tek çözüm, tek sözleşme, tek muhatap bilinciyle geliştirilen Entegre Güvelik Çözümleri, iş ortaklarına uzman güvenlik hizmeti, danışmanlık, resepsiyon, itfaiye, güvenlik alanındaki teknoloji yatırımları ve teknik destek konularını tek bir çözümde birleştirerek sunuyor. Böylece iş ortaklarının ihtiyaçları dışında bir yatırım yapmalarının önüne geçilerek hem riskleri hem de maliyet optimize ediliyor.” dedi.

Örnek uygulamalara aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir. https://www.youtube.com/channel/UCGgQMyyfZcrETEqzj8k52sQ