Havalimanı Güvenliği’nde Kamu Ağırlığı Özel Sektöre Kayıyor

7 Şubat 2016 Pazar

Kamu ve Özel sektör PPP Havalimanı Yatırımcı Zirvesi’nde bir araya geldi. 

İstanbul Hyatt Regency Otel’de 9-11 Şubat 2015 tarihleri arasında bu sene 2’incisi düzenlenen PPP Havalimanı Yatırımcı Zirvesi Havalimanı yatırımlarında etkin rol oynayan kamu ve özel sektörü biraraya getirdi.

Biribirinden önemli oturumların düzenlendiği  zirvede Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu havalimanı güvenliği ve kamu- özel ortaklığı konusuna dair bir sunum gerçektleştirdi.

Dünya’da havalimanı güvenliğindeki kamu ağırlığının özel sektöre kaydığına dikkat çeken Kösereisoğlu, teknolojideki  gelişimlerin bu durum üzerinde büyük etkisi olduğunu söyledi.

Securitas Türkiye Ülke Başkanı, kolluk kuvvetlerinin  terör, hudut güvenliği, kaçakcılık ve asayiş gibi pek çok alanının havalimanlarının güvenliğinde de  önemli bir konu olduğuna dikkat çekerek, “Havalimanı güvenliği dünya genelinde en üst düzeyde tutulan,  uluslararası regüle konuların en başında yer alıyor. Dolayısıyla özel bir uzmanlık istiyor” dedi.

Securitas’ın aralarında Charles de Gaulle, Arlanda, Tegel gibi  stratejik yerlerin yeraldığı 175  havalimanında 20.000’in üzerinden personelle çalıştığını belirten Kösereisoğlu, “Türkiye’ deki havalimanlarında yurtdışından farklı olarak hizmet alımlarını farklı şirketlere bölünebiliyor. Oysa hizmetlerin tek bir şirkette toplanması risk analizlerini kolaylaştırıyor. Securitas, diğer segmentlerdeki bilgi birikiminden de yola çıkarak farklı riskleri ve çözüm önerilerini ortaya koyabiliyor. Bu riskler geciken bir uçak, güvenlik kontrol süresi, kargo hırsızlığından duty free satışlarının düşmesine kadar uzanabiliyor” dedi.

PPP Havaalanı Yatırım Zirvesi dünya çapında organize edilen alanının tek organizasyonu olma özelliği taşıyor. Türkiye Devlet Hava Meydanları İşletmesi himayesinde düzenlenen zirve bu alanda önde gelen isimleri biraraya getirerek başarı hikayelerini paylaşmalarını ve PPP havaalanı başarısının nasıl sağlanacağı hakkında tavsiye ve fikir alışverişini hedeflemektedir.