Securitas’tan Depreme Karşı Masa Başı Tatbikatı

17 Ağustos 2017 Perşembe

Securitas’tan Depreme Karşı Masa Başı Tatbikatı

Olası bir depreme karşı özel sektör de önlemlerini arttırmaya yönelik faaliyetleri hızlandırdı.

Depreme hazırlıklı olmak ve vereceği zararları minimum indirmek için son yıllarda özel sektör de kolları sıvadı ve olası bir depreme karşı önlemler almaya başladı. Türkiye’de 74 ilde yaklaşık 12 bin 500 çalışanıyla 2091 hizmet noktasına güvenlik hizmeti veren Securitas Türkiye için Acil Durum Yönetim Sistemi programını devreye soktu.

Securitas, Marmara Depremi’ne hazırlıklı olmak ve zararlarını azaltmak amacıyla 2011 senesinde çalışmalarına başladığı MADEP adındaki projesi kendini geliştirmeye devam ediyor.

Proje kapsamında gönüllü çalışma grupları kurarak düzenli toplantılar gerçekleştiren Securitas, ADME adı altında acil durum müdahale ekibiyle bir masa başı tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta Kriz Yönetim Modülü ile olası bir depremde çalışanlara ulaşılabilme oranı ölçümlendi. Acil durum yönetim sistemi kapsamındaki bu modülde hazırlanan yazı dizinine ve sorulan soruların cevaplarına göre oluşturulan eylem planları hayata geçirildi.

4 aşamadan oluşan MADEP’in ilk aşaması içerisinde yer alan Securitas idari kadrosunun bilinçlendirilmesi ve ofislerinin depreme dayanıklılık konusunda değerlendirilmesi aşamalarını ve kriz masası hazırlıklarını tamamladı.  Bir sonraki aşamasında saha ekibi, üçüncü aşamada iş ortaklarının bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Dördüncü aşamada ise elde edilen bilgi ve birikimin kullanıma sunulması planlanıyor.