Sürdürülebilir İşgücü Kariyer Fırsatlarında Saklı

4 Nisan 2016 Pazartesi

“Securitas Çalışanlarıdır” mottosuyla insan kaynakları stratejisine yön veren  Securitas Türkiye, açık ve şeffaf yönetim politikasıyla çalışanlarına fırsat eşitliği ve kendilerini geliştirme imkanı sunuyor. 

Securitas idari kadrosunun yüzde 30’unun güvenlik görevliliğinden  gelen çalışanlardan  oluştuğuna dikkat çeken Securitas İnsan Kaynakları Koordinatörü Ebru Gültekin güvenlik sektöründe çalışan kişilerin kendilerini geliştirmeye devam ettikleri sürece kariyerlerinde daima ileriye gideceklerinin altını çiziyor.

Ebru Gültekin “Securitas, tüm çalışanlarının kişisel gelişimlerine olanak sağlayan, sürekli öğrenen ve öğreten bir organizasyondur. Tüm istihdam süreçlerinde, işgücü ihtiyacının öncelikle iç kaynaklardan karşılanması esastır. İş gücünde sürdürülebilirlik,  çalışan haklarıyla paralel ilerleyen mesleğe ve sektöre inançla, çalışılan şirketin sunduğu imkanlarla yakalanmaktadır. Biz Securitas Türkiye olarak mesleğinde 10’uncu, 20’inci yıllarını tamamlayan çalışanlarımızla yola devam etmenin gururu içerisindeyiz. Biliyoruz ki gelişim devam ettiği sürece çalışanlarımızla geleceğe sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Çalışanlarımızın gelişimi için şirket içi eğitimlerle kariyer planlamalarına destek olurken bu yıl “sanal eğitimlere“ de ağırlık vermeye başladık.  Tüm idari ve saha çalışanlarımızın bir araya gelebilmesi amacı ile hayata geçirdiğimiz  Securitas Çalışan Portal’ı üzerinden online eğitimlerimizi saha ve idari kadrodaki çalışanlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda tamamen içeriden beslenen içeriklerle tasarlıyoruz. Çalışanlarımızın mesleki açıdan kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra kişisel gelişimlerine yönelik olarak da her yıl gerçekleştirdiğimiz buluşmalar mevcut. ” dedi.

Securitas Türkiye’nin 2016 senesi planları arasında en önemlisi, çalışanlarının moral ve motivasyonlarını arttırmak, işini sahiplenmiş, aidiyet duygusu gelişmiş mutlu çalışanlar yaratmaya yönelik faaliyetlere devam etmek ve yenilerini hayata geçirmek.