Securitas ile Aklınızda Bulunsun - Kadınlara Yönelik Güvenlik Önlemleri

12 Mart 2018 Pazartesi

“Securitas ile Aklınızda Bulunsun” serimizin ikinci bölümünde, özellikle kadın güvenliğini ön planda tutan konuları mercek altına aldık. Keyifli okumalar dileriz!

İhtiyaçlar hiyerarşi piramidinde de ilk sırada yerini alan güvenlik ihtiyacı kadın, erkek herkesin vazgeçilmezidir. Evde, işyerinde, sokakta ya da gün içerisindeki herhangi bir aktivite sırasında karşılaşılması olası senaryolara karşı hazırlıklı olmak, bu açıdan önemlidir. 

Takılar Güzeldir Ama...

Takılar, mücevherler ve daha fazlası….  yükte hafif, pahada ağır malzemeler her zaman ve her ortamda kullanılmamalıdır.

Metropollerde ve farklı kültürlerden oluşan yüksek nüfuslu yerlerde yaşayanların içinde bulundukları ortama göre aksesuar seçmeleri doğru bir tercih olabilir. 

İyi Niyetinizin Kurbanı Olabilirsiniz

Ağır ya da taşınması zor eşyaların bir yerden başka bir yere götürülmesi sırasında bazı kişiler size yardım etmeyi teklif edebilir. Bu tabii ki oldukça güzel bir davranıştır. Yine de bu yardımseverliği kötüye kullanmak isteyecek olan bireyler olabilir. Bu nedenle özellikle çantanız, cüzdanınız ya da telefonunuz gibi kişisel eşyalarınızı size yardım eden kişilere emanet etmemenizde fayda var. Fazla tedbirli olmak kimseye zarar vermez. 

Kimliğinizi Görebilir Miyim?

Her birimiz sıklıkla karşılaşmışızdır. Elektrik, su, telefon ya da doğalgaz şebekesi görevlisi olduğunu söyleyen kişiler, kapımızı çalar ve kontrol için geldiklerini söylerler. Evinizin teknik donanımlarını kontrol etmek isterler. Bu durum, aynı zamanda evlere ya da işyerlerine girmek isteyen hırsızların sıklıkla başvurdukları bir yöntemdir. Bu nedenle bu kişiler kapınıza geldiğinde kapınızı emniyet zinciri takılı olarak açarak, eğer zincir yoksa açmadan dışarı seslenerek kimliklerini sormanız ve kapı deliğinden veya aralığından göstermelerimi istemeniz en doğrusu olacaktır.

Siz Kimsiniz?

Özellikle evde geçirdiğiniz süre zarfında dikkat edebileceğiniz bir diğer durum da zilinizi çalan kişilerden kendilerini tanıtmalarını istemeniz olacaktır. Megafon, görüntülü konuşma ekranı gibi apartmanların dış kapıları ile iletişime geçmenizi sağlayan iletişim araçlarını kullanmayı ihmal etmeyin. 

Siparişiniz Geldi

Evde tek başınaysanız ve beklediğiniz bir sipariş/ kargonuz geldiyse içeriden para, kimlik vb bir şey almak için içeri gitme durumunuz olursa gelen kişiyi kapıda bekletirken kapıyı kapatınız ve evde tek olmadığınız izlenimi veriniz. Yalnız olduğunuzı kimse bilemek zorunda değil. 

Çapraz Çanta, Minimum Risk

Özellikle kalabalık alanlarda, yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, toplu taşıma araçlarında ve gösteri merkezlerinde genellikle insanlar dirsek dirseğe olurlar. Kapkaççılar ve yan kesiciler için mükemmel bir ortam doğar. Yapmanız gereken ise çantalarınızı çapraz ve fermuarlı iç yüzleri size dönük olacak şekilde takmanız olacaktır.

Karanlık, Dar ve Şüpheli Görünen Sokaklar – Securitas Güvendeyim Uygulaması

Karanlık, dar ve şüpheli görünen sokaklardan tek veya kalabalık olsanız da geçmemeye özen gösteriniz. Tüm güvenlik önlemlerini aldınız ancak yine de karanlık bir sokaktan tek başınıza geçmeniz gerekirse kendinizi güvende hissetmeniz ve acil bir duruma anında müdahale etmek için son bir şansınız daha var! Cep telefonunuz. Securitas Güvendeyim uygulaması, tam olarak da bu anda devreye girer ve cep telefonunuzu kişisel bir güvenlik kalkanına dönüştürür. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı aktif hale getirmek. Eğer Securitas Güvendeyim uygulaamasını kullanmıyorsanız sokaktan geçerken telefondan güvendiğiniz birini arayın ve hızlı adımlarla yürürken onunla konuşun.